stojí za zhlédnutí

Červená jáma

Je pozůstatek po dolování v tomto regionu. Je cca 250 m dlouhá , až 50 metrů široká a 30 m hluboká. Těmito rozměry předčí známější Vlčí jámy na Blatenském vrchu a je patrně největší v Čechách. V těsné blízkosti je i velmi vyhledávané Občerstvení u Červené jámy

Klikněte a můžete začít psát. Aperiam eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo.

Trasy pro pěší i kolo vedoucí k Občerstvení u Červené jámy.

Vlčí a Ledové jámy

Nachází se u obce Horní Blatná. Jde o skalnatou rokly o hloubce až 25 m, šířce 40 m a délce 200 m. Její dno je plné zřícených balvanů a ve stěnách rokle ční tmavé otvory slují. Jáma není dílem přírody, vznikla při těžbě cínu. 

V poddolované oblasti se propadly stropy štol a vznikla obrovská propadlina, kterou lidé později nazvali Vlčí jámou. Její divokost zvyšuje i to, že dnes je její okolí porostlé vysokým lesem. 

Na svazích Blatenského vrchu lze sestoupit i do zálomu bývalého dolu sv. Jiří - Ledová jáma, kde se drží studený vzduch, a proto je zde po celý rok led (ano, i v červenci). Po bitvě proti Napoleonovi u Lipska z tohoto dolu dováželi led k ošetřování raněných.


Tato 120m dlouhá, 14m široká a 25m hluboká propadlina vznikla lidskou činností. Jedná se propadlý důl Wolfgang, kdysi největší důl revíru. Hloubka dosahovala až 85m.

Ledová jáma je úzká propadlina, vzniklá hlubinnou těžbou cínové rudy na dole Jiří. Dnes je asi 15m hluboká, částečně zasypaná kameny uvolněnými ze stěn. V době, kdy se tu dolovalo, byla až 50m hluboká. Vzhledem k tomu, že jáma je velmi úzká a hluboká, je zde minimální pohyb vzduchu, dochází tu ke vzniku jeskynního ledu, který zde leží do pozdního léta. 

Naučná stezka

Horní blatná - Vlčí jámy

Naučná stezka Horní Blatná - Vlčí jámy je vlastně okruhem začínajícím i končícím v Horní Blatné. Okruh měří necelých 5 km a je na něm rozmístěno 7 informačních tabulí s českým a německým textem.

Zastávky na naučné stezce Horní Blatná - Vlčí jámy:

  1. Vítáme Vás v Horní Blatné
  2. Cínová ložiska
  3. Blatenský vodní příkop
  4. Lesy (Blatenský vrch s rozhlednou)
  5. Ledová jáma
  6. Vlčí jáma
  7. Dům č. 127 (Muzeum Horní Blatná)

Trasa naučné stezky Horní Blatná - Vlčí jámy

Stezka začíná na náměstí v Horní Blatné, kde se dá také bez problémů zaparkovat. Z první tabule se dozvíte základní informace o obci.

Z náměstí se vydáte po žluté turistické značce k bývalému dolu Konrád, odtud už je blízko k technické památce Blatenskému příkopu a pak vás čeká docela nároční výstup na Blatenský vrch, který si můžete prodloužit o další 85 schodů při výšlapu na zdejší rozhlednu. Z Blatenského vrchu sejdete k Ledové jámě - 15 m hluboké propadlině dolu Jiří, v níž se drží po celý rok sníh. Odtud už dojdete k Vlčí jámě, která vznikla propadnutím dolu Wolfgang, který byl jedním z největších dolů v okolí. Ve svém nejhlubším místě dosahoval hloubky až 85 metrů. Ledová jáma a Vlčí jáma společně tvoří přírodní památku s názvem Vlčí jámy.  

Naučná stezka

BLATENSKÝ PŘÍKOP - BOŽÍ DAR

Blatenský příkop je jedinečnou technickou kulturní památkou. Toto jedinečné vodní dílo zásobovalo nezbytnou vodou krušnohorské doly a později průmyslové závody. Příkop, dlouhý asi 12 km, lemuje naučná stezka se 23 zastaveními:

Rotunda

Sejpy
Blatenský příkop
Propustek
Křižovatka cest
Kleč
Akvadukt
Myslivny
Palisáda
Jáchymovská silnice
Odlehlý objekt
Křižovatka se silnicí
Rýžovna
Křižovatka se silnicí
Odlehlý objekt
Suk
Odlehlý objekt
Skalka
Křižovatka Bludná
Propustky
Křižovatka
Sjezdovka
Ukončení

Blatenský příkop začal vznikat v roce 1540 a jeho výstavba trvala 4 roky. Voda přiváděná do hor z povodí říčky Černé a z Božídarského rašeliniště byla nezbytným zdrojem energie pro tehdy se hojně rozvíjející doly v Krušnohoří, kterých po dokončení příkopu ještě přibylo.

Technickou kulturní památkou byl Blatenský příkop vyhlášen v roce 1980. V letech 1995 - 2001 prošel Blatenský příkop celkovou rekonstrukcí. Podél příkopu vybudována naučná stezka, která začíná asi 1,5 km za Božím Darem a končí nedaleko Horní Blatné.